13.03.2021

Debata online: Przeciwdziałanie wyłudzeniom na rynku Consumer Finance

W dniu 11.03.2021 r. odbyła się debata online: Przeciwdziałanie wyłudzeniom na rynku Consumer Finance. Debata byłą świetną okazją do poznania doświadczeń wybitnych praktyków działających z środowisku fraudów na rynku b2c. Pomimo sprofilowania debaty na klienta konsumenckiego, uważam że materiał pozostaje również wartościowy dla rynku faktoringowego (b2b) zwłaszcza mikrofaktoringu. Wynika to z wielu podobnych aspektów procedowania uzyskania finansowania, czy pewnych wspólnych mechanizmów i zjawisk fraudowych, zwłaszcza w segmencie b2sb jak również na mikrofaktoringu.

W debacie można było poznać wiele ciekawych aspektów związanych z aktualnymi mechanizmami fraudowymi, zmorami fraudów z okresu covidu, w tym fraudy na platformy inwestycyjne, nowe metody wyłapywania i scalania informacji przez firmy finansowe. Pod kątem rynku faktoringowego warto zwrócić uwagę na kwestie przelewów weryfikacyjnych na tożsamych danych (imię i nazwisko), czemu można jednak w sektorze b2b przeciwdziałać wykluczając z finansowania rachunki nieobsługujące mechanizmu podzielonej płatności, czyli wykluczenie rachunków nie-firmowych (zwykłe detaliczne ROR). Aktualne dla branży pozostają kwestie związane z kradzieżami tożsamości, posługiwanie się wieloma kartami SIM, stosowanie rozwiązań IT związanych z oceną zachowania użytkownika po zalogowaniu się do platformy bankowej / platformy faktoringowej.

Jako sposoby przeciwdziałania fraudom wskazano m.in.: przeszkolony doświadczony zespół, know-how,, silniki decyzyjne, bazy danych, manualną weryfikację, dane z powszechnie dostępnych źródeł, narzędzia IT, score cardy, analizę numerów (PESEL, konto, seria i nr dowodu) – zestawienie cyfr i numerów, behawiorystka.

Jako wyzwanie wskazano m.in. brak wyspecjalizowanej kadry anty-fraud, zwłaszcza na wyłudzenia online.

 

Logo EFC i KCF nie pochodzą ze strony https://www.efcongress.com i zostały wykorzystane dla celów obrazowych, prawa autorskie – EFC