Aspekty prawne w Almanachu PZF 2020

Jest już dostępny Almanach PZF 2020. Oczywiście polecamy pełną treść, ale z racji sprofilowania Bloga interesują nas przedstawione w nim kwestie prawne i około-prawne.

  1. Artykuł o zajęciu egzekucyjnym a MPP

W szczególności cieszy długo wyczekiwany przez branżę artykuł „Zajecie wierzytelności dostawcy przez organ egzekucyjny a możliwość zwolnienia się przez faktora z solidarnej odpowiedzialności w rozumieniu art. 108a ust. 5 ustawy o VAT” (strona 49 i nast.) autorstwa zespołu Kancelarii Radcowskiej E.Guzowska i spółka sp.k. Problem w nim omawiany wszakże jest niewiele tylko młodszy niż sam MPP i zapewne niejeden dział prawny firmy faktoringowej musiał się z nim mierzyć przed jakimikolwiek jeszcze publikacjami w tymże zakresie (również cytowanymi wyjaśnieniami i interpretacjami). Temat sygnalizowaliśmy na Blogu m.in. tutaj jako „Realizacja zajęcia komorniczego w ramach MPP (Split Payment)” jak również był przedmiotem dyskusji panelu prawnego w ramach Risk & Supervision Meeting 2020 co sygnalizowaliśmy tutaj w ramach „Split Payment a działalność w obszarze faktoringu.”. Artykuł w Almanachu kompleksowo omawia nierozwiązany dotąd problem z  perspektywy faktora, również zawierając ważne dla branży postulaty de lege ferenda. Co istotne, PZF i ZBP współpracują z MF celem uzyskania gotowego rozwiązania legislacyjnego dla rozwiązania problemu, względnie oficjalnych wyjaśnień potwierdzające że realizacja zajęcia komorniczego poprzez przelew środków na rzecz komornika skutkuje zwolnieniem faktora z solidarnej odpowiedzialności opisanej w art. 108a ustawy o VAT. Na dzień dzisiejszy artykuł jest świetną wskazówką dla działów prawnych firm faktoringowych.

  1. JPK pod kątem anti-fraud compliance

Nie bez znaczenia z perspektywy prawnej jest również kolejny artykuł tj. „Jednolity Plik Kontrolny = nowa jakość w systemach oceny ryzyka i monitoringu” (s.61)(S.Fuks, A.Suska, K.Telega). JPK daje nieograniczone możliwości w zakresie rozpoznania transakcji oraz poznania sytuacji finansowej także dla firmy faktoringowej. Może doprowadzić do automatyzacji procesu oceny ryzyka i monitoringu kondycji finansowej. Z naszej perspektywy najistotniejsza jest rola  tego narzędzia jako semi-automatycznej metody wyłapywania fraudów i niezgodności transakcji, w szczególnie poszukiwania transakcji fikcyjnych, albo anomalii. Tą kwestię sygnalizują autorzy w części „Ocena nietypowych transakcji”. Niewątpliwie opisywane w artykule rozwiązania są przyszłościowe dla branży, a dla części jej przedstawicieli stanowią również teraźniejszość. Z mojej perspektywy jest to solidny element układanki systemu anty-fraudowego firmy faktoringowej.

  1. Analiza przekrojowa

Warty lektury jest również artykuł „Kierunki zmian w rozwoju polskiej branży faktoringowej wynikające ze zmian w otoczeniu prawnym i technologicznym (M.Pokrywa)(s.229 i nast.). W artykule przekrojowo omówiono zmian prawne z ostatnich lat (nowelizacja ustawy o VAT; MPP; Biała Lista Podatników VAT; RODO; e-faktura; AML) Szczególnie ciekawe jest syntetyczne spojrzenie na tematykę MPP w faktoringu. Z racji dużej dynamiki tych zmian prawnych, niewątpliwie wymagają one jednak śledzenia na bieżąco – dla przykładu AML czeka za chwile kolejna wielka zmiana związana ze wdrażaniem kolejnej dyrektywy.

Udostępnij na…

Warto Przeczytać

Bartosz Nadra

Adwokat | Partner Zarządzający

#czasnafaktoring

Pierwszy w Polsce blog o prawnych aspektach faktoringu

Łukasz Jaśkowiak

Adwokat | Partner Zarządzający

#czasnanieruchomości

Blog poświęcony szeroko rozumianemu prawu nieruchomościowemu

Piotr Szwechłowicz

Radca Prawny | Partner Zarządzający

#czasnatransport

Witaj na blogu poświęconym transportowi publicznemu oraz branży TSL.